Sınav İngilizcesi

YDS:

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS), yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adayların, Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına gireceklerın, yurtdışı denklik sınavlarına gireceklerle memuriyette dil tazminatı alacak olan adayların girebildiği sınav türüdür.

04 Ocak 2013 tarihi itibariyle KPDS, ÜDS, TUS gibi sınavların yerine tek sınav olarak Türkiye’de uygunlanmaya başlayan YDS sınavı Eylül ve Nisan aylarında yılda 2 kez yapılmakla birlikte, 2014 yılında başlayan e-yds uygulamasıyla da sadece Ankara ÖSYM binasında her ay girilebilecek hale gelmiştir; ancak kontenjanı oldukça azdır.

Başvuruları ÖSYM tarafından alınan (www.osym.gov.tr )  YDS sınavında; dil bilgisi, kelime bilgisi, cümle çevirisi, boşluk tamamlama, cümle tamamlama, paragraf tamamlama, paragrafta anlam bütünlüğü bozan cümle bulma, diyalog soruları, vb. gibi içeriklere yer verilmekte olup sınav 2,5 saat süren 80 sorudan oluşmaktadır.

Kurumumuzda YDS eğitimi profesyonel eğitimciler tarafından verilmektedir ve öğrencilerimiz yabancı dil düzeylerine bağlı olarak ister özel ders şeklinde isterlerse 8-10 kişilik gruplarda sınavlarına hazırlanabilirler.

IELTS:

IELTS yurtdışında yaşamak veya çalışmak isteyen, yurt dışında kariyer yapmak isteyen ve göçmenlik başvurusunda bulunmak isteyenler için kazanılması gereken dil sınavıdır. Ülkemizde de bir çok üst seviye şirket gerek şirkete alımlarda gerek dil tazminatlarında IELTS skoru aramaktadır. Türkiye`de Şubat 2014`te IELTS sınavının YÖK`te denkliği kalkdırılmış olmasına rağmen bazı üniversiteler yüksek lisans programlarında IELTS talep edebilmektedir.

IELTS sınavı, 2 saat 45 dakika sürer ve dinleme, okuma, yazma ve konuşma olmak üzere dört ayrı bölümden oluşur. Bu bölümleri tek tek incelersek; Listening (dinleme) bölümü 30 dakika sürer ve bu bölümde 40 soru bulunur. Genel bir sohbet ya da herhangi bir şehir, müze hakkında bilgi veren genel bir konuşma bu bölümü oluşturacaktır. Her konuşma ya da kayıt sadece bir kez dinletilir.

Reading (okuma) bölümü 60 dakika sürer ve dinleme bölümünde olduğu gibi 40 sorudan oluşur. Akademik IELTS sınavında üç okuma parçası bulunur ve bunlar kitap, gazete ve dergilerden alınmış parçalardır. Bu bölümden yeterli bir not alabilmek için parçayı anladığınızı göstermeniz gerekir. Genel IELTS sınavında ise kişinin İngilizce konuşulan bir ülkede karşılaşabileceği türden materyaller karşısına çıkar.

Writing (yazma) bölümü bir saat sürer ve iki kısımdan oluşur. Akademik sınavda gösterilen şema veya tablodaki bilgi hakkında yaklaşık 150 kelimelik bir rapor yazılması istenir. İkinci kısımda ise bir durum ya da kavram hakkındaki düşüncelerinizi 250 kelime ile anlatmanız istenir. Genel sınavda ise, bir şeyi 150 kelime ile açıklamanız istenirken ikinci kısımda belli bir durum üzerine 250 kelime ile görüşlerinizi bildirmeniz beklenir.

Speaking (konuşma) bölümünün süresi ise 10 dakika ile 15 dakika arasında değişir. Görüşmeyi yürüten kişinin nerede yaşadığınıza, hobilerinize ve kişisel konulardaki sorularına cevap vermeniz gerekir. Bunun yanında hazırlanmanız için bir dakika verilen özel bir konu hakkında konuşmanız gereklidir. Son dakikalar ise daha genel konulardan konuşularak geçirilir ve sınav sona erer.

Katılımcılar 1’den 9’a kadar olan puanlamaya göre bir skor elde ederler. Geçme veya kalma skoru yoktur. IELTS sınavı düzey belirleme sınavı olarak ne kadar İngilizce bildiğinizi ölçümlemeye yarayan bir sınavdır.

Başvuruda bulunmak veya daha çok bilgiye www.ielts.org websitesinden ulaşabilirsiniz.

Kurumumuz IELTS sınavına ögrencilerini başarılı bir şekilde hazırlamaktadır.  Dersleri yabancı hoca ile ve kişiye uygun program oluşturularak verilmektedir.

TOEFL IBT

TOEFL – Test of English as a Foreign Language sınavı, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizceyi yazıldığı gibi, konuşulduğu gibi veya üniversitelerde kullanıldığı gibi kullanma ve anlama becerilerini bilgisayar temelli olarak ölçen sınavdır.

Üniversitelerde, uluslararası firmalarda, yurt içi ve yurt dışında bir çok yerde kabul gören önemli bir sınavdır. Eğitim dili İngilizce olan okullarda veya kullanım dili İngilizce olan iş ortamlarında başarılı olabilmek için dinlemek, dinlerken soru sorabilmek, yazabilmek oldukça önemli olmaktadır.

Konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini ölçerek verimli bir İngilizce dil becerisini hedefler. Tüm dünyada güvenli internet sistemiyle pek çok sınav merkezinde uygulanır. www.ets.org web adresinden toefl ile ilgili daha fazla detay alınabilir.

TOEFL iBT testinde sınava girenler:

– Okur, dinler ve sonrasında ilgili soruya konuşarak cevap verir.

– Dinler sonrasında ilgili soruya konuşarak cevap verir.

– Okur, dinler ve sonrasında ilgili soruyla ilgili yazı yazar.

– Kulaklık ve mikrofon kullanarak konuşurlar, konuşmalar kayıt altına alınır

Kurumumuz TOEFL IBT sınavına ögrencilerini başarılı bir şekilde hazırlamaktadır.  Dersleri yabancı hoca ile ve kişiye uygun program oluşturularak verilmektedir.

HAZIRLIK ATLAMA

Proficiency (Yeterlik) sınavı, üniversitelerin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendi bünyelerinde hazırladıkları yabancı dil seviye tespit sınavıdır. Hazırlık atlama sınavı olarak da bilinir. Hazırlık atlama sınavı öğrencileri 1 yıl olan İngilizce hazırlık dönemini atlayarak doğrudan üniversite öğrenimlerinin birinci yılına geçmeyi ya da çoklu kur sisteminde en ileri seviyeden başlayarak kaybedecekleri zamanı minimuma indirgemeyi hedeflerler. Üniversiteyi yeni başlayacak tüm adaylar bu sınava katılabilir

Her üniversitenin hazırlık atlama sınavı farklıdır, dolayısıyla her üniversitede yapılacak sınav farklılık göstermektedir.

Sınav her üniversite için farklı olsa da temel olarak gramer, kelime, okuma, yazma ve dinleme bölümlerinden oluşur. Bazı üniversiteler konuşma becerisini ölçme amaçlı speaking bölümü eklerken, bazı üniversiteler dinleme bölümünü sınavdan çıkarmışlardır.

Amerikan Kültür uzman kadromuz ile ögrencilerimize özel rehberlik çalısması yaparak bireye özgü yöntem ve materyalleri kullanarak tercihe göre grup programlarıyla ya da özel programlarla ögrencilerimizi hazırlık atlama sınavına başarıyla hazırlamaktayız.